Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” to organizacja, której zadaniem jest aktywizacja mieszkańców, przyczynianie się do powstawania nowych miejsc pracy oraz poprawa zarządzania lokalnymi zasobami. Powstała w roku 2008, a jesienią 2022 roku rozpoczęła współpracę z naszą agencją.
Granitek i Glinka – brand heroes
Stowarzyszenie stawia sobie ambitne cele, m.in. pielęgnowanie bogatej kultury regionu Przedgórza Sudeckiego i zachęcanie turystów do poznania tych pięknych okolic i ich zabytków, takich jak na przykład Jezioro Bystrzyckie, Jeziorko Daisy, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej czy okazała rezydencja rodu Hochbergów w Zamku Roztoka.
Aby poznawanie tego dziedzictwa było atrakcyjne także dla najmłodszych podróżników, na zlecenie Stowarzyszenia przygotowaliśmy projekt graficzny czterech kolorowanek, których głównymi bohaterami są dwie postacie: pełen animuszu Granitek i ciekawska Glinka.
Projekt postaci i wykaz obiektów
Prace odbyły się w kilku etapach, a zaangażowanych w nie było kilka osób: po stronie Stowarzyszenia osoby kierujące projektem i będące w stałym kontakcie z przedstawicielami gmin wchodzących w skład „Szlakiem Granitu”; po stronie agencji zaś ilustrator, redaktor techniczny, koordynator oraz osoby odpowiedzialne za stworzenia scenariuszy dla ilustratora.
Pierwszy etap polegał na omówieniu założeń i oczekiwań klienta. Wiedząc, czego oczekuje, mogliśmy przedstawić mu możliwe graficzne rozwiązania oraz kosztorys przedsięwzięcia. Następnie po otrzymaniu od Stowarzyszenia wytycznych ilustrator przygotował projekt postaci.
W kolejnym kroku zleceniodawca dostarczył nam wykaz obiektów (przyrodniczych, architektonicznych, muzealnych itp.), które miały znaleźć się w poszczególnych kolorowankach. Na tym etapie Stowarzyszenie zdecydowało o tym, że pilotażowo wykonane zostaną dwie z czterech zaplanowanych kolorowanek.
Następnie potrzebne były scenariusze, na których mógł oprzeć się ilustrator, czyli Marek Bachmatiuk. Przygotowały je stale współpracujące z agencją Sylwia Szostek-Danielak oraz Klaudia Kościelska. W rezultacie powstało 28 ilustracji, po 14 dla każdej kolorowanki. Na każdej ze scenek bohaterowie poznają inny obiekt znajdujący się w danej gminie lub związany z jej historią, np. odwiedzinami Goethego czy Napoleona.
Herby gmin na naklejkach
Dodatkiem do obu kolorowanej są herby gmin do naklejenia w wyznaczonym na ilustracji miejscu (w lewym górnym rogu) oraz naklejka ze wzorem ułatwiającym pokolorowanie (w prawym). Naklejki: herby i wzory zostały umieszczone w środku kolorowanki na papierze samoprzylepnym.
Na kolejnych etapach pracy mierzyliśmy się z trudnościami i wątpliwościami, które nie pojawiły się na początku i trzeba było rozwiązać je na bieżąco. Jedną z takich kwestii było umieszczenie herbów na ilustracjach. Początkowo planowaliśmy, że będą one stanowić część ilustracji, ale szybko okazało się, że nie jest to możliwe ze względów technicznych. Ponadto zależało nam, aby herby wszystkich gmin otrzymały taką samą należną im ekspozycję i nie utrudniały dziecku kolorowania ze względu na zbytnią szczegółowość.
Nieco kłopotu sprawiło także takie przedstawienie danej sceny, aby pokazać na niej zarówno bohaterów, jak i przedstawiane miejsca. Zdarzyło się też, że zależało nam na przedstawieniu wspaniałego zabytku zarówno z zewnątrz, jak i wnętrza. Na szczęście nasz ilustrator i scenarzystki poradzili sobie i z tym wyzwaniem.
W tej chwili przygotowujemy ofertę możliwych gadżetów promocyjnych dla Stowarzyszenia oraz czekamy na decyzję co do kolejnych kolorowanek. Z niepokojem oczekujemy także reakcji najważniejszych odbiorców, czyli małych podróżników, i mamy nadzieję, że kolorowanki przypadną im do gustu.
Wszystkich zainteresowanych współpracą w podobnym wymiarze zapraszamy zaś do kontaktu z naszą agencją.