MOOFIE – seria książeczek dla miłośników Dolnego Śląska

By 14 kwietnia 2019Książki
Moofie-seria książeczek

Pod koniec 2018 roku, wraz z zespołem Agencji Wydawniczej Ad Fontes, opracowałem i opublikowałem kolejną część przygód wesołego muflona – „Moofie i legenda Złotego Pociągu”. Czwarta książeczka w serii kreatywnych naklejanek to dobra okazja, by cofnąć się w czasie i wrócić do źródeł. Skąd wziął się Moofie, gdzie zaczęły się jego przygody i kto za tym wszystkim stoi?

Kto to jest Moofie?

Moofie to wesoły muflon – oficjalna maskotka Wałbrzycha. Jako bohater serii kreatywnych książeczek, od kilku lat w ciekawy sposób przybliża dzieciom tajemnice miasta, jego najbliższych okolic, a także całego regionu.

Wszystko zaczęło się w 2008 r., od konkursu ogłoszonego przez Gminę Wałbrzych. Pierwowzór postaci Moofiego opracowała ówczesna licealistka – Paulina Bienias, nawiązując do muflonów, które można spotkać w okolicach miasta.

Moim pomysłem było stworzenie serii książeczek, rozwijających u dzieci i dorosłych zainteresowanie własną okolicą. Moofie ruszył do pracy promocyjnej. A było jej sporo, bo wtedy o Wałbrzychu nie mówiło się najlepiej. Co gorsza, przyczyniali się do tego sami mieszkańcy.

Moofie odkrywa Wałbrzych

To tytuł pierwszej publikacji, której celem było zachęcenie czytelników do odkrywania uroku wałbrzyskich atrakcji: zabytków, krajobrazu, architektury, instytucji kulturalnych. Moofie wciągnął czytelników w świat barwnych opowieści, dotyczących: Starej Kopalni, Zamku Książ, Palmiarni, Teatru Lalki i Aktora, Filharmonii Sudeckiej i Góry Chełmiec. Nie zabrakło też nawiązań do powojennych tajemnic miasta oraz ukrytych skarbów.

Książeczka została opracowana w zaskakujący sposób – znalazło się w niej wiele zadań logicznych, kolorowanek, zaskakujących zagadek oraz intrygujących krzyżówek. Dodatkowym urozmaiceniem były specjalne naklejki, do uzupełniania przez najmłodszych poszukiwaczy przygód.

Aktywny sportowiec, który zwiedza Dolny Śląsk

Jako kolejna pojawiła się książeczka „Moofie aktywny sportowiec”, promująca Wałbrzych jako doskonałe miejsce do aktywnego spędzania czasu. Główny bohater zabrał czytelników do miejsc w mieście i okolicach, w których można uprawiać różne sporty. Zdradził im też różne ciekawostki dotyczące poszczególnych dyscyplin.

Po intensywnej promocji Wałbrzycha oraz sukcesie, potwierdzonym kilkoma dodrukami, przyszedł czas na poszerzenie horyzontów. W trzeciej naklejance, „Moofie zwiedza Dolny Śląsk”, pojawiły się liczne zagadki i historyjki, dotyczące tajemniczych miejsc Dolnego Śląska. Publikacja trafiła do dystrybucji ogólnopolskiej i spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno dzieci, jak i rodziców. Otrzymała też wyróżnienie Centralnej Biblioteki PTTK w XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej na targach Tour Salon w Poznaniu.

Zabawa pełna kolorów

Równolegle z serią książeczek tworzyliśmy kolorowanki dla najmłodszych. Dzieci mogły poznawać uroki wartych zobaczenia miejsc, fantazyjnie ubarwiając czarno-białe obrazki. Na precyzyjnie rozplanowanych, szczegółowo rozrysowanych planszach do kolorowania pojawiły się najważniejsze atrakcje miasta: Aqua Zdrój, Stara Kopalnia, Zamek Książ. Uzupełnieniem każdej kolorowanki był zestaw naklejek.

Legenda Złotego Pociągu i zwiedzanie z biletami VIP

Czwarta pozycja z serii, „Moofie i legenda Złotego Pociągu”, przybliża małym odkrywcom tajemnice legendarnego odkrycia. Tym razem szlak tajemnic, pełen szyfrów, łamigłówek i rebusów, prowadzi do rozwikłania zagadki pociągu widmo. Dodatkowo 550 sztuk książeczek wzbogaciły zestawy Złotych Biletów VIP. Uprawniają one do skorzystania z oferty Partnerów akcji: odwiedzenia 12 atrakcji turystycznych, 2 lokali gastronomicznych oraz 2 parków rozrywki.

AD FONTES, czyli DO ŹRÓDEŁ

„Ad Fontes” po łacinie oznacza „do źródeł”, a moim źródłem, miejscem, z którego się wywodzę, jest Wałbrzych.  Zależało mi, by Agencja Wydawnicza Ad Fontes, którą prowadzę, przyczyniła się do promocji tego pięknego miasta.

Jestem autorem tekstów, pomysłodawcą ilustracji, dyrektorem artystycznym oraz wydawcą wszystkich książeczek z serii „Moofie”. Tworzę ciekawski i gapowaty charakter bohatera, rysuję psychologiczne szkice jego przyjaciół oraz decyduję, jak mają być ubrane postacie. Układam też scenariusze zadań, wymyślam rymowanki i zagadki oraz przygotowuje makiety dla ilustratora.

W ogólnopolskich księgarniach internetowych dostępne są dwa tytuły: „Moofie zwiedza Dolny Śląsk” i „Moofie i legenda Złotego Pociągu”. Pozostałe książeczki można zamówić wysyłając maila na adres: redakcja@ad-fontes.pl.